POTŘEBUJETE PORADIT?
+420 606 221 220 info@ggpc.cz

Herní PC sestavy

I když jsou na trhu stále výkonnějších notebooky, klasické stolní počítače a zejména herní PC mají na trhu stále své místo. Při stejné výbavě vám určitě herní PC sestavy vyjdou mnohem lépe než herní notebooky. Herní PC také můžete lehce upgradovat a neustále přizpůsobovat podle svých představ. Pro speciální případy intenzivního hraní, tvorby grafiky, anebo střihu videa nelze mezi notebooky najít plnohodnotnou alternativu. Je třeba si na začátku ujasnit, co vaše herní PC má splňovat. Přístup na internet, úpravy dokumentů pro studium, střih videa nebo pořádně našlapanou hru, kterou si zahrajete? Určete si také částku investovanou do herní PC sestavy.
0
od do
14000
Dle ceny -
Filtrovat dle parametrů
Výrobci
Stavy:

Herní PC sestavy

Herní PC a procesor

Více jader automaticky neznamená větší výkon pro stolní herní počítač. Platí to zejména u 6 až 8 jádrových procesorů značky AMD či 4 jádrového procesoru značky Intel, které jsou často výkonnější i s menším počtem jader. Nesou v sobě více vláken na jádro a tím dají vyšší výkon často i tam, kde nenajdete softwarovou podporu 4 a více jader. Procesory Intel mají v průměru vyšší výkon, jsou úspornější, ale ne vždy zcela výhodnější. Vzhledem k ceně je u levnějších herních PC dostačující procesor AMD, třeba 6 jádrový FX 6300, který je cenově podobný jako Intel i3, s obdobným výkonem, ale ten zase vyniká u technologicky starších her. U moderních her jsou 2 jádra dost limitující. U dražších procesorů je schopná řada Intel i5 a maximum dává i7. Variantou je i Intel Xeon, serverový 4 jádrový procesor, který nemá ale integrované grafické jádro.

Jak je to s jádry

Po většině mají 8 jádrové AMD FX procesory vysokou kvalitu a jsou cenou i výkonem srovnatelné s Intel i5 a i7. Někdy jsou levnější 8 jádrové procesory AMD výkonnější, než dražší Intel i7. Intel má o něco vyrovnanější výkon u většiny her a při aplikacích. Procesory AMD FX jsou super na taktování a s přidaným kvalitnějším chladičem popoženete i výkon. Většina procesorů Intel má uzamčený násobič na taktování a přetaktování je těžší. Pro taktování u Intel vybírejte modely končící označením K, třeba jako Intel Core i7-4790K. Procesory AMD Trinity, Richland a Kaveri s integrovanými grafickými jádry mají grafický výkon vyšší než Intel a stačí na nenáročné hraní moderních her. Lze je přirovnat svým výkonem ke grafikám AMD R7 240 či NVIDIA 730. Výkon těchto 4 jádrových procesorů je obdobný jako 4 jádrový AMD FX a Intel i3.

Nejnovější modely

Mezi nové modely 4 až 8 jádrových procesorů patří třeba AMD RYZEN, které mají 8 až 16 vláken, které a liší se zejména nastavenou základní a turbo neboli boost frekvenci. Verze označené X jsou navíc vybaveny funkcí XFR, která při zatížení umí automaticky navýšit frekvenci. Jsou výkonnější než řada FX, ale hodí se spíše do neherní oblasti. Pro současné hry jsou méně vhodné než Intel i5 a i7. Pokud budou umět budoucí hry využít více jader, mohou mít delší perspektivu než Intel i5 a i7. Na rozdíl od Intel umožňují všechny AMD taktování, ale vyšší počet jader to nevyžaduje, jako třeba u Intel 7700 K. Spotřeba a zahřívání je srovnatelné s Intel a mnohem lepší než řada AMD FX. U procesorů Intel je vyrovnaný výkon, nižší spotřeba, nižší zahřívání a není nutný lepší chladič. U AMD je lepší cena, mohou být někdy i výkonnější než Intel a mají možnost taktovat všechny modely.

Základní deska a herní PC

Základní deska pro herní PC není třeba v nijak závratných částkách. U těch nejlevnějších modelů ale počítejte s jistými omezeními. Pak jde o podporu pouze nižších rychlostí u komponentů, deska má méně pozic na paměti RAM a mohou chybět i přídavné komponenty. Digitálně asi nepřipojíte repro 5.1 a nebudete mít dostatek USB portů. Investicí do budoucna je podpora SATA3 a USB 3.0, dále pak rychlých M.2 SSD disků a nových procesorů. Rozdíly jsou znát také ve verzí čipsetu a třídách desek, ale bude vám stačit základní deska střední třídy, která by měla být v ceně 10 % z celkové částky herní PC sestavy. Součástí základní výbavy současných desek je integrovaná síťová a zvuková karta, kterou jistě oceníte. Hledejte u značek ASUS, GIGABYTE a MSI.

Paměť RAM a herní PC

Pro herní PC do 25 000 korun je 16 GB paměti RAM celkem zbytečné. Pro hraní nejmodernějších her vám postačí 8 GB. Srovnávejte výkon ostatních komponentů. Rychlostně vám postačí základní 2133 MHZ. Rychlejší paměť 2400 MHZ můžete zvolit, ale rozdíl prakticky asi nepoznáte. Určitě je dobré si ověřit podporu rychlejších pamětí u základní desky. Vysoká frekvence se hodí pro případ, že si chcete pořídit počítač s procesorem, kde budete využívat pro hraní her integrované grafické jádro v procesoru, využívající pro svou interní paměť část celkové paměti RAM v PC. Pro využití přídavné grafické karty se využívá pro grafické operace paměť již osazená na grafické kartě. Rychlost běžných pamětí RAM není tak znatelná. Zajímat vás může latence pamětí. Zde je menší číslo výkonnější, tedy CL 13 je lepší než CL 15.    

Grafická karta a herní PC

Herní PC automaticky nezahrnuje v sestavě přídavnou grafickou kartu. Grafická karta je základ herní PC sestavy a mělo by jít o nejdražší komponent v celé herním počítači. Ve většině sestav je počítač osazen slabší a levnější grafickou kartou. Grafické karty NVIDIA nejsou vždy lepší než karty ATI nebo dnes označované jako AMD. V některých cenových relacích je pro vás výhodnější AMD/ATiRadeon, ale často jsou obě grafické karty srovnatelné. Rozdíly se mohou objevit u různých výrobců, ale liší se zejména osazeným chladičem a ostatní výbavou. Grafiky jako NVIDIA GTX 1050 a 1060 mají nízkou spotřebu a menší zahřívání, často i hlučnost. AMD, třeba RX 470 a 480 sice může mít o něco horší provozní vlastnosti, ale bez propadu výkonu při náročnějších scénách a mají větší perspektivu. RAM paměť na grafické kartě je v minimu 2 GB a optimu je 3 až 4 GB. Do budoucna spíše na hry 6 až 8 GB.

Zvuková karta a herní PC

Asi vám bude stačit ozvučení počítače pomocí integrované zvukové karty na základní desce. Pokud chcete připojovat pouze stereo, případně 2.1 repro, nebo plánujete reproduktory 5.1 či 7.1, hledejte výstupy. U základních desek jsou někdy jen 3 audio výstupy, do kterých 5.1 repro opravdu nepřipojíte. Nepatrné rozdíly jsou v integrovaných zvukových kartách a u vyšší verze čipsetů je obvykle integrovaná zvuková karta pro herní počítač kvalitnější. Lepší zvuková karta se moc nevyplatí. Můžete si v případě kvalitní repro soustavy k poslechu hudby přidat přídavnou zvukovou kartu. U levných zvukových karet do tisíce korun nepoznáte rozdíl. Stolní herní počítač si tedy ozvučte, dle svého vkusu.

Pevný disk a herní PC

Kapacita pevného disku se odvíjí od vašich potřeb na herní stolní PC. 1 000 GB běžně stačí na ukládání dat. Pro více místa se dají 2 TB disky pořídit za dobrou cenu. Lepší je ale dokoupit samostatný pevný nebo externí 1 TB disk. Pokud chcete velký disk pro ukládání mnoha velkých souborů, tedy třeba filmů v Blue Ray kvalitě, můžete si 2 TB HDD pořídit. Pro systémový disk se hodí modely se 7 200 otáčkami. Modely s 5 400 otáčkami jsou vhodné jako úložní disky do PC nebo NAS systémů pro herní počítač. Výhodou je nižší spotřeba a delší životnost při dlouhodobé zátěži na herní PC. Pokud se vám již nyní zdá cena vysoká, pořiďte si herní PC na splátky nebo třeba repasované herní PC.

Herní počítač a SSD disky

SSD disky se nevyplatí v poměru kapacita vs cena, ale pro svižnost systému při nabíhání je poznáte na první pohled. Kombinace SSD disku na operační systém s klasickým HDD na ukládání dat je skvělou volbou. Typ kombinace SSHD je vlastně klasický HDD s menším rychlo-přístupovým odkládacím prostorem, kam se uloží nejčastěji spouštěné soubory a zrychlí se jejich nabíhání. Řešení není až tak výkonné a rychlé jako klasické použití SSD disku, ale rozdíl od klasického HDD poznáte. Varianta SSD disků přímo do slotů M.2 umístěných na základní desce, má toto připojení vyšší teoretickou přenosovou rychlost. Problém je ve vyšší ceně a u levnějších vyšší výkon nepoznáte jako u klasických SATA SSD disků. M.2 SSD ale zbavíte se napájecího a datového kabelu pro herní stolní PC. Jde o podobu karty zasunuté v základní desce, která musí mít na disky M.2 slot.

Počítačová skříň a zdroj pro herní PC

Počítačové skříně musí mít do budoucna místo na nové komponenty, dostatek portů a pevné nerezonující plechy s dobrou možností chlazení. Má znamenat alespoň 5 % z ceny celé herní PC sestavy. Zdroj jednoduše neznamená čím více wattů, tím lépe. Zaměřte se na hrubou potřebu výkonu a značku. Vysoký výkon ve wattech za nízkou cenu není vždy výhodný. Začínejte na ceně deseti tisíc a vsaďte na osvědčené zdroje SEASONIC, FORTRON či CORSAIR s nadstandardní zárukou 36 nebo dokonce 60 měsíců. Pro nejvýkonnější herní PC sestavy zvolte výkonné modely s vysokou účinností asi 90 %, kde je maximalizovaná využitelnost energie a naopak minimalizováno zbytkové teplo a odnímatelné kabely pro lepší uspořádání uvnitř vaší skříně. Sílu zdroje vám napoví údaj v popisu požadavků grafické karty.

Chlazení a herní počítačové sestavy

Nedostatečně chlazená sestava má zkrácenou životnost. Přitom se dá pro herní počítače levně přidat i chlazení. Chlazení procesoru pro herní počítač je nutností. Neváhejte si připlatit za výkonnější a tišší model. Jde třeba o Silentium PC Fera 2 HE1224. Uvnitř skříně by měl být prostor pro vytvoření proudu vzduchu zepředu dozadu. To umožní ventilátory, které nasávají studený vzduch na jedné straně a na druhé vyfukují zahřátý vzduch ven z vaší skříně. Přídavné ventilátory se proto hodí. Maximální chlazení nejde ruku v ruce s minimální hlučností. Ideální je pak kompromis. Přídavné chlazení se dá pro herní PC levně a účinek je obrovský. Hojně používané jsou ASUS herní PC a herní počítače MSI.

Monitor pro herní PC

Pohybujte se od 22 do 27 palců pro herní počítač. Větší obrazovku každý uživatel a hráč her jistě ocení. Nejrozšířenější rozlišení je 1920 x 1080 PX Full HD, což je dnes standard u všech uvedených úhlopříček. Lepší vlastnosti kvality obrazu mají dnes panely IPS a PLS. Starší TN panely mají ale zase často lepší odezvu. Rychlé on-line střílečky ocení obnovovací frekvenci 120 nebo 144 Hz. Většinou je to jen 60 Hz nebo 75 Hz. Výrobci grafických karet AMD a NVIDIA mají technologie v monitoru v kompatibilitě s příslušnou grafickou kartou pro větší plynulost zobrazování. U AMD je to technologie FreeSync, u NVIDIA zase GSYNC. Hledejte digitální připojení DVI a u novějších monitorů HDMI nebo DisplayPort. Konektor HDMI se hodí pro připojení dalších zařízení jako je herní konzole a Set-top-box.

Příslušenství a herní počítačové sestavy 

Připojit na herní počítač 3 monitory a hrát nebo pracovat v rozlišení 5760 x 1080 PX vyžaduje výkonnou grafickou kartu, jako Radeon RX480 8GB nebo NVIDIA GTX 1060 6GB či GTX 1070 a 1080. Pak už jen příslušenství v podobě klávesnice a myš pro herní počítačové sestavy, která vám sedne do ruky jako ulitá. Sehnat kvalitní herní PC do 10 000 korun není až tak jednoduché. Do 15 000 korun zkuste třeba značku Lenovo Idea Centre H50-55, v ceně do 20 000 je zajímavý HP Pavilion570, ado 25 000 nebo kolem této ceny se vám může podařit sehnat třeba Acer Predator G3-710.

GoPay, Visa, ...
Nenechte si ujít akční nabídky:

Doporučujeme zakoupit spolu se zbožím

)();*} )();*}