POTŘEBUJETE PORADIT?
+420 606 221 220 info@ggpc.cz

PC sestavy

Osobní počítač lze koupit hotový nebo využít možnost sestavení vlastní PC sestavy. Označení osobní počítač značí počítač určený pro použití jednotlivcem, což jej velmi odlišuje od serverů a sálových počítačů. Nejrozšířenější hardwarovou architekturou u osobních počítačů je asi IBM PC kompatibilní. V počátcích byly používány jedno-úlohové operační systémy DOS, jako MS-DOS, DR-DOS, dnes také FreeDOS a další, které byly nahrazeny více-úlohovými systémy. Současný nejrozšířenější operační systém na osobních počítačích je systém Microsoft Windows a v menším rozsahu také unixové systémy Apple MacOS. PC sestavy na míru ocení spíše pokročilejší uživatelé těchto zařízení.
0
od do
14000
Dle ceny -
Filtrovat dle parametrů
Výrobci
Stavy:

PC sestavy

PC sestavy a jejich volba

Stále lepší volbou jsou svobodné operační systémy s možností a volného šíření, založené zejména na základě Linuxu, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, PC-BSD neboli TrueOS, DragonFly BSD, OpenSolaris a další. Na základě jádra Linuxu jsou založeny i mobilní operační systémy Android od firmy Google a Tizen od společnosti Samsung. Na Linuxu je postaven i herní operační systém SteamOS od společnosti Valve. Na základě jádra operačního systému FreeBSD je zase postaven operační systém Orbis OS, který najdete ve  vybavení herní konzole PlayStation 4 od společnosti Sony. Počítač stolní, který si necháte složit, má velké výhody. Zároveň si zajistíte i PC servis v případě potřeby.

 

Výběr PC sestavy podle činnosti

Stolní počítač vybírejte zejména podle nejčastější činnosti, pro kterou ji právě vy budete využívat. PC sestavy existují v několika provedeních, jako jsou například All-in-One nebo třeba mini počítače. Důležitý je hlavně výkon procesoru a grafiky, dále pak množství operační paměti, typ a velikost pevného disku a v neposlední řadě také konektivita. Na co se tedy zaměřit při výběru počítačové sestavy? Klasické stolní počítače jsou vhodné do vaší domácí nebo firemní kanceláře. Můžete si při tom vybrat z mnoha různých skříní a komponentů. All-In-One počítače jsou prostě „vše v jednom“, tedy počítače zabudované v monitoru. Mají velmi stylový design a šetří vám zároveň i místo ve vaší kanceláři. Mini počítače jsou velmi malých rozměrů s nízkou spotřebou. Hodí se jak pro kancelářské aplikace, tak i pro surfování na internetu. Snadno se připojují také k monitoru nebo k televizi a fungují zároveň i jako multimediální centrum.

PC sestavy a procesor

Pokud se zaměříme na procesor, Intel Core i3, má dostatečný výkon pro běžnou práci, surfování na internetu a sledování různých multimédií. Pořídíte-li si Intel Core i5 očekávejte od něj vysoký výkon, který je dostačující pro práci s fotografií nebo pro práci s videem. Vsadíte-li na procesor Intel Core i7, jde o nejvýkonnější procesory určené pro zpracování 4K videa a také pro modelování. Jednotlivé modely procesorů se ale také v rámci každé z řad mohou od sebe lišit ve svém výkonu. například řady Intel Atom, Celeron a Pentium vám neposkytnou dostatek výkonu pro práci v používaných náročných programech. Procesor AMD A8 výkonnostně odpovídá zhruba Core i5 a hodí se tedy pro práci s fotkami a s videem. Procesor AMD A10 zase funguje podobně jako Core i7 a zvládne zpracování videa ve vysokém rozlišení i modelování. Podle toho, co očekáváte, volte vhodný procesor do své PC sestavy.

PC sestavy a operační paměť

Operační paměť slouží k dočasnému uchovávání zpracovávaných dat a momentálně spuštěných programů. Čím více budete mít k dispozici operační paměti, tím pohodlnější pak bude práce i hraní, protože můžete spustit více programů nebo oken prohlížeče najednou. Operační paměť 4 GB je asi minimum pro pohodlnou práci. Zvolení 8 GB už přinese možnost svižné práce s mnoha otevřenými okny prohlížeče a také s aplikacemi. Použití 16 GB již značí plynulou práci s mnoha spuštěnými procesy. A konečně třeba operační paměť 32 GB a více je určená pro nejnáročnější uživatele, kterým zajistí zcela plynulý chod PC sestavy i při desítkách probíhajících procesů, které jsou spuštěny.

PC sestavy a grafická karta

Grafická karta v provedení NVIDIA GeForce GT je určená pro odlehčenější modely, které jsou vhodné pro vysoký grafický výkon. Při volbě NVIDIA GeForce GTX jde o optimalizovanou grafickou kartu pro maximální výkon při grafických úlohách. Integrovaná grafika v základní desce. Důležitá je přítomnost DVI konektoru zejména pro kvalitní připojení velkého LCD monitoru. Přehrávání videa ve vysokém rozlišení 1080p-Blu Ray dá procesoru zabrat. Nové grafické karty tuto roli přebírají a procesor se pak věnuje jiným úkolům a oddychne si. Do PC sestavy můžete použít Low-End modely nových generací. Pro nejnáročnější hry slouží grafické karty Ati, modely 48xx, nebo Ovidia z řady GTX. Pro maximální výkon lze zapojit více grafických karet do režimu Crossfire nebo SLI. Nezapomeňte ani na kvalitní dostatečně výkonný zdroj.

PC sestavy a zvuková karta

Základní desky nabízí často 5.1 nebo 7.1 zvuk pro prostorové efekty reprosoustav. Obsahují i digitální, koaxiální a optické výstupy pro připojení lepších audio zařízení. Dedikované zvukové karty, především X-FiXtremeGamer, poskytují navíc některé speciální herní 3D zvukové efekty a takto pak odlehčují práci procesoru. Tím vám mírně vzroste celkový výkon. Přesné audiofilské karty pro věrný zvuk slouží již pro velmi drahé reprosoustavy. Vaše herní PC to možná ale ocení. S takovými vychytávkami bude váš PC tuning opravdu super. Levné PC na hry může být třeba i repasované PC a seskládané u odborníků vám velmi dobře poslouží a získáte své vysněné herní PC levně.

PC sestavy a typ úložiště

Typ úložiště ve formě HDD vám dá vysokou kapacitu a nižší cenu než zaplatíte za SSD. Zvolení úložiště typu SSD je volbou úložiště bez pohyblivých částí. Je mnohonásobně rychlejší než HDD a projeví se to zejména ve svižných reakcích. Pokud zvolíte HDD + SSD, je to jednotka se dvěma diskovými oddíly v jednom. PC sestava s tímto vybavením kombinuje výhody obou typů, tedy velké kapacity HDD a potřebné svižnosti SSD. Při použití SSHD jde o klasický HDD s pamětí SSD. HDD zde tedy slouží k ukládání dat a menší NAND flashová paměť, SSD, je určená pro nejčastěji využívané programy, jako je operační systém.

PC sestavy a kapacita úložiště

Kapacita úložiště, která má 128 GB vám postačí pro uložení ne příliš objemných souborů a programů. Při vyšší kapacitě 256 GB už pojmete desítky filmů a her, které velké části uživatelům již bude stačit. Kapacita 512 GB je vhodná k uložení mnoha objemných programů, vaší rozsáhlé sbírky filmů, pořízených fotek a dalších nutností. Kapacita úložiště 1 TB pak pojme mnoho programů a doslova stovky filmů a fotek. A 2 TB a více je kapacita vhodná pro ukládání velkého množství objemných programů a sbírek filmů. Komponenty PC vždy vybírejte s odborníky.

PC sestavy a konektivita

Konektivita je další kritérium, které je třeba při tvorbě PC sestavy zohlednit. Například HDMI, DVI, VGA, DisplayPort značí obrazové konektory pro připojení monitoru či projektoru a dalších obvyklých zařízení. USB je datový konektor a dnešním standardem je USB 3.0., pokud chcete nejnovější, hledejte USB 3.1. Konektor LAN slouží pro připojení k síti. Dále je tu konektor pro sluchátka a mikrofon, což je vhodné pro multimédia. Combo Audio Jack pak slouží pro připojení sluchátek nebo mikrofonu. Vždy pamatujte na to, že nejlepší není vždy to nejlevnější PC.

PC sestavy a výbava

Ve vaší výbavě PC sestavy by asi nemělo chybět Bluetooth, což je bezdrátová technologie určená pro spárování se sluchátky, reproduktory a dalším zařízením. Čtečka paměťových karet vám zase zajistí rychlý přenos velkého objemu dat třeba v podobě fotografií z fotoaparátu či mobilního telefonu pro další úpravu. Optická mechanika je vhodná pro všechny, co mají onu rozsáhlou sbírku filmů na svých DVD discích. pak je tu TV Tuner, který vám zajistí příjem vašeho televizního vysílání a udělá televiziz vašeho počítače. Další výbavou je webkamera určená pro telefonování přes internet a odpadá vám tak nutnost dokupování externí webkamery. Wi-Fi vám zase umožní bezdrátové připojení k internetu a dnes ji má takřka každý AIO počítač.

PC sestavy sériově vyráběné a jejich výhody i nevýhody

Pokud uvažujete o zakoupení nového počítače, můžete si vybrat jednak ze sériově vyráběných značkových PC sestav nebo si raději vybrat z PC sestav na míru. Notebook je výborný v případě, že potřebujete svůj počítač opravdu přenášet. Jinak je ale naprosto bez debat výhodnější PC sestava, kdy za stejnou cenu dostanete mnohem vyšší výkon, k tomu dostupnější servis a také mnohem levnější náhradní díly. Sériově vyráběné značkové PC sestavy mají řadu nevýhod. Do PC sestavy už nelze zasáhnout, aniž by následně nedošlo ke ztrátě záruky. Nemůžete PC čistit ani modernizovat v době platnosti záruky. Každý uživatel používá počítač k jiným účelům a klade jiné požadavky na jeho výbavu. U sériových PC nejsou v mnoha případech komponenty uzpůsobeny konkrétnímu zákazníkovi na míru. Čeká vás také mnohdy přemrštěná cena. Hotová sestava je ale ihned k odběru s garancí velké a zavedené společnosti.

PC sestavy navržené přímo na míru

PC sestavy navržené přímo na míru danému klientovi mají řadu výhod. Mezi drobné nevýhody můžeme řadit to, že sestava není ihned skladem a musíte počkat, než bude pro přímo pro vás připravena. Pak musí být PC sestava správně zkompletována. V případě poruchy některého z komponentů je třeba počkat na vyřízení reklamace v e-shopu, kde byly dané komponenty zakoupeny a uhradit náklady s reklamací spojené, tedy poštovné. Výhodou je ale fakt, že zde uživatelé vybírají z nejaktuálnějších nabídek komponentů. Zejména nároční hráči mají možnost si nechat do svých sestav zahrnout ony horké novinky počítačového trhu.  

Jak vybrat PC sestavu

Důležité je vybrat si PC sestavu, se kterou budete spokojeni a bude plně splňovat vaše požadavky. Sestavení celého počítače musí probíhat pouze u zkušených uživatelů. Riziko koupě nekompatibilní součástky je při neznalosti příliš vysoké. Výhodou je určitě nižší cena a přesná znalost hardwaru počítače s jeho parametry. Co by měla sestava obsahovat? Určitě by měla mít ve výbavě minimálně 200 GB pevný disk s více jak 6000 otáčkami za minutu. Zdroj by pak měl mít příkon minimálně 400 Wattů a základní deska by měla být vždy dohledatelná na internetu i s ovladači. Minimální požadavky na paměť RAM jsou 2 GB s procesorem a nejlépe od společnosti Intel. Samotná frekvence není až tak rozhodující, jako jsou ale naopak Cache a požadavky na ventilaci. Třeba neaerodynamické lopatky ventilace značně zvětšují hlučnost.

PC sestavy a základní deska

Důležité je, aby základní deska byla kompatibilní se všemi ostatními komponenty, které si pro svůj nový počítač vyberete, jinak je celkem jedno, zda máte nejlepší procesor a grafickou kartu. U procesoru je určitě důležité sledovat patici, kdy pro Intel je to třeba 775, která se musí shodovat. Pak jsou důležité sloty pro operační paměť RAM, kdy jich standardně bývá víc. Pokud chcete z operační paměti dostat mnohem vyšší výkon, vyberte desku umožňující takzvaný dual-channel. V praxi to pro vás znamená, že pokud na desku umístíte jednu paměť o velikosti 1024MB nebo třeba dvě paměti o velikosti 512MB, nebudete mít tak stejný výkon, jak by se asi mnohým z vás zdálo logické. Varianta se dvěma paměťovými moduly, které zapojíte duálně, bude na vašem počítač výkonnější. Deska má mít PCI-Expres zásuvku a PCI zásuvky pro další komponenty jako je zvuková karta, síťová karta, TV karta a další.

PC sestavy a paměť RAM

Paměť RAM je operační paměť a je podstatné, aby ji podporovala vybraná základní deska. Nejpodstatnější vlastností je velikost. Doporučovaná kapacita operační paměti 1 GB se hodí pro nejlevnější kancelářské počítače, 2 GB pro kancelářské a levné multimediální počítače, 4 GB je optimum pro moderní multimediální a herní počítače a 8 GB slouží pro nejvýkonnější herní počítače. Prodávají se paměti o menších kapacitách, ale ty už jsou pro nové počítače prostě nedostačující. Důležitá je frekvence paměti, která má být alespoň 800 MHz (DDR2 800). Paměť se musí skládat ze 2 nebo 4 modulů a nikoliv pouze z 1 modulu. Jde o takzvaný dualkit nebo quadkit. Pro počítače se 4 GB paměti použijte 64-bitovou verzi systému Windows Vista. Pro počítače s více než 4 GB paměti je tento 64-bitový systém zcela nutný. Pak už stačí jen pevný disk (HDD - Hard Disc Drive).

PC sestavy a pevný disk

Na pevném disku budou uloženy všechny nainstalované programy s jejich daty. Informace se vám na něm neztratí ani když je odpojen od napájení. Pevný disk neboli hardisk ukládá data na plotny pomocí hlaviček. Každá tato plotna má také dva povrchy a proto jsou pro každou plotnu zapotřebí také dvě hlavy. Ty se disku nedotýkají, ale pohybují se nad ním. Zápis se pak provádí na elektromagnetickém principu ve vakuovém prostředí. Pomalý a levný pevný disky výrazně zpomalí chod celého PC. Základním parametrem je kapacita v gigabajtech, která vám říká, kolik informací je pevný disk schopný pojmout.

Pevný disk, přístupová doba a vyrovnávací paměť

Rychlost práce s diskem určuje přístupová doba, která udává časový úsek, za který je disk nastaví hlavu na příslušné místo. To při práci oceníte, protože data nejsou uložena za sebou, ale náhodně rozmístěna po celém jeho povrchu. Jestliže je přístupová doba vysoká, dlouho trvá, než disk vámi požadovaná data najde a následně je vybaví k odeslání. Rychlost práce s pevným diskem ovlivní i velikost vyrovnávací paměti. Ta je velmi rychlá a načítá data dopředu, aby je bylo možné číst z paměti a nemusí se dohledávat na disku. Čím větší bude kapacita vyrovnávací paměti, tím rychlejší je disk. Počet otáček už není tak důležitý. Většina dnešních disků má shodnou rychlost 7200 otáček za minutu a modely s 10 000 otáčkami se zase vyznačují nižší kapacitou.

PC sestavy a komunikační rozhraní

Komunikační rozhraní má dnes tři standardy. Nejrozšířenější je ATA, nazývané též IDE. Tento 80žilový kabel provádí paralelní přenos maximální rychlostí 133 MB/s. U nových počítačů je již nový standard SATA, kde vedou už jen 4 vodiče. Nejvyšší komunikační rychlost je nyní 300 MB/s, označovaná jako SATA II. Pro připojení pevného disku slouží i rozhraní SCSI, ale pro běžné domácí počítače se nepoužívá. Využívá se hlavně výkonných síťových serverů s vysokými požadavky na rychlost a kvalitu připojení. Levné PC sestavy jsou ty, co vám dobře slouží. Není umění si zakoupit nejlevnější herní PC sestavy a pak si nemoct ani zahrát. U pořizování PC sestavy na míru, nakupujte u odborníků.

 

GoPay, Visa, ...
Nenechte si ujít akční nabídky:

Doporučujeme zakoupit spolu se zbožím

)();*} )();*}