POTŘEBUJETE PORADIT?
+420 606 221 220 info@ggpc.cz

Tablety

Dneska jsou tablety stále velmi oblíbené. Interaktivní obrazovka prostě letí. Tablet je označení pro jakousi přenosnou formu počítače ve tvaru tenké desky s integrovanou dotykovou obrazovkou. Tato obrazovka se používá nejen pro sledování zobrazovaného obsahu, ale i jako hlavní způsob ovládání u tabletu. Místo fyzické klávesnice se zde velmi často používá virtuální klávesnice, která se zobrazuje přímo na obrazovce nebo lze využít formu psaní pomocí stylusu. Tablety právě velmi úzce souvisí se speciálním provozním softwarem s technologií známou pod názvem stylus, a proto má také rozvoj tabletu velmi hluboké historické kořeny.
0
od do
0
Filtrovat dle parametrů
Výrobci

Tablety

Historie a tablety

Tablety jsou sice novinkou, historie se ale možná píše déle, než si uvědomujeme. Během 20. století již vznikaly velmi zajímavé a také rozdílné představy o zařízeních disponujících těmito vlastnostmi. Asi nejznámějším předchůdcem dnešních tabletů a také notebooků byla koncepce s názvem Dynabook z roku 1968. Pak se své iniciativy na přelomu století zhostil a společnost Microsoft a pokusila se definovat koncepci výrobků Microsoft Tablet PC. Jednalo se vlastně o mobilní počítač určený pro obchodní a jejich práci v terénu. Tehdy tato zařízení ale ani zdaleka nedosáhla masového rozšíření jaké známe dnes. Šlo především o cenu a dále pak potíže s použitelností.

Na začátku stála společnost Apple Inc.

V roce 2010 společnost Apple Inc. ukázala svůj produkt s názvem iPad. Šlo o tablety zaměřené zejména na konzumaci multimédií. Nastal sice velký posun v zaměření, ruku v ruce také se zvýšenou použitelností a opravdu vysokou kvalitou v celkovém měřítku. Byl a je dosud vnímán jako určení nové třídy spotřebitelských zařízení. Onen iPad vymezil na trh tablety pro následující období. Známý pojem tablet se nyní váže na různou formu zařízení. Ta se zejména od sebe liší umístěním obrazovky ve vztahu ke klávesnici. Běžnou formou pod anglickým názvem Slate, což znamená břidlice či břidlicová tabulka, je produkt, který neobsahuje integrovanou klávesnici. Pro mnohé je předností, že může být klávesnice připojena bezdrátově nebo přes rozhraní USB.

Tablety a jejich vývoj

Tato elektrická zařízení disponují vstupem a výstupem dat na svém plochém informačním displeji a jejich počátek sahá do roku 1988. Pak se během 20. století objevilo na trhu mnoho zařízení disponující těmito vlastnostmi. Šlo o diazotypii, prototypy i komerční produkty. Většinou šlo o koncepty od Dynabook, jenž byly předchůdci pro tablety a notebooky. V 80. letech 20. století se vedle akademických a výzkumných systémů zrodilo i několik společností, které přinesly na trh první komerční produkty založené na této technologii. Společnost Microsoft se pokusila definovat Microsoft Tablet PC jako mobilní počítač určený pro práci v terénu zejména v oblasti obchodu a pro manažery. Pro toto zařízení se ale u veřejnosti nenašlo dost široké využití zejména díky ceně a malou využitelnost produktu mimo omezený účel. Pak přišel iPad se zvýšenou použitelností, životností baterie, jednoduchým požitím, nižší hmotností i cenou a vysokou kvalitou. Od roku 2011 se pak na trhu objevily 2 typy odlišných tabletů. Tablet PC a Post-PC tablety s operačními systémy jiného původu.

Dotykové uživatelské rozhraní

Běžnou součástí, kterou mají tablety je jejich dotykové ovládání. To umožňuje všem uživatelům používat třeba virtuální klávesnici a pak se procházet velmi snadno a intuitivně oblíbeným virtuálním prostředím na své obrazovce. Jednotlivé zpracování operačních systémů v tomto případě musí více reagovat na somatosenzorické systémy, kterými jsou zejména doteky, teplota, ale i pozice těla, než třeba na klávesnici nebo myš. Ačkoli se toto zařízení svou implementací liší od všech tradičních počítačů a notebooků, je právě tablet velkou konkurencí pro všechny běžné notebooky a to jasně ve prospěch současných tabletů. Zejména díky více-dotykovému ovládání, takzvanému „multi-touch“ rozhraní, které také velice často umí napodobovat skutečné objekty přesně tak, jak se také reálně chovají.

Rozpoznávání rukopisu

Protože tablety PC normálně používají stylus, mají velice často implementované také takzvané rozpoznávání rukopisu. Naopak tablety vybavené prstem řízenými obrazovkami jej pak zpravidla nemají. Prstem řízené obrazovky jsou ale potenciálně mnohem vhodnější například pro vkládání kódových tabulek se znaky pro nutnost psaní třeba v japonštině, čínštině a korejštině. Jde zejména o jejich schopnost snímání tlaku. Ve velké míře se ale spíše na tabletech používají pro vstup virtuální klávesnice. Velmi dobrým řešením je proto i klávesnice k tabletu.

Jak vybrat tablet

Tablety můžeme označit za jakési elektronické křížence, které jsou zřejmě nejoblíbenější takovouto formou zařízení. Tablety jsou kombinací osobního počítače a oblíbeného chytrého telefonu a v současné době jsou stále velice populární. Od roku 2010 se tento přenosný počítač ve tvaru desky dost využívá. Jeho hlavním ovládacím prvkem je dotykový displej. Jak vybrat tablet a narazit prostě na ten nejlepší tablet zrovna pro vás, se pokusíme přiblížit. Abyste si v tom velkém moři tabletů uváděných na trh vybrali ten nejlepší, přinášíme vám další informace. Už víte, k čemu vám bude tablet sloužit? Pokud jej kupujete pro děti a máte strach o jeho životnost, tak si raději vyberte ten nejlevnější tablet. Mrkněte se i na velikost, zda vám třeba vyhovuje tablet 10 palců, nebo potřebujete větší či menší.

Jednoduché tablety vhodné pro děti i běžné uživatele

Pokud na svůj tablet nemáte žádné nadprůměrné a speciální požadavky, můžete vsadit i na levné tablety. Jestliže chcete levný tablet používat pouze k občasnému využití, brouzdat po internetu a sdílet na sociálních sítích, nemá ani moc velký smysl do něj investovat nějakou horentní sumu. Podobná situace nastává i v momentě, kdy kupujeme tablety pro děti. Ty se většinou chtějí jen koukat, používají jej pouze na hraní, popřípadě surfování či sociální sítě, kde mohou být v kontaktu s kamarády. Pro tyto účely vám stačí pořídit si levné tablety, u nichž vás jejich případné zničení, ke kterému v rukou dětí může dojít, nebude tolik mrzet. Operační systémy Android jsou většinou pro tyto tablety typické. Výhodou je obchod Google Play s bohatou nabídkou programů a her, kde je navíc spousta zboží zdarma.

Pracovní tablety určené na psaní i na práci

Tablety jsou zejména určené ke sledování obsahu např. na Youtube nebo Facebooku. Když na nich ale chcete nějaký ten obsah naopak vytvořit, většinou jde o obtížnější záležitost. Může za to především chybějící klávesnice, která se dá zapnout jen na obrazovce jako na chytrém telefonu. Možná tedy hledáte tablety, které vám pomohou při zaměstnání. Jednoznačně pak sáhněte jinam a hledejte tablety s operačním systémem Windows pro jejich kompatibilitu. Mezi operačním systémem pro tyto tablety a počítače není žádný rozdíl. Tím totiž byly položeny základní kameny pro zařízení nazvané tablet 2v1. Tablety umožňují připojení klávesnice, díky které se z vašeho tabletu rázem stává stylový a výkonný notebook s perfektním dotykovým displejem. Na něm je pak ono vytváření nového obsahu mnohem jednodušší a určitě jej oceníte. Umět propojit tablet s klávesnicí se vám v tomto případě bude hodit.

Tablety s 3G a GPS určené pro nepřetržité připojení

Pokud v dnešní době trávíte hodně času třeba na cestách a chcete, nebo dokonce potřebujete nutně být v kontaktu se svými blízkými nebo se spolupracovníky například prostřednictvím e-mailu či sociálních sítí, displej chytrého telefonu je možná pro vás až příliš malý. V tomto případě si určitě pořiďte tablety s 3G konektivitou. Jde o internetové připojení třetí generace, které je již ve světě značným způsobem rozšířené. Jeho rychlost se navíc dostatečná pro sledování různých internetového vysílání nabízených televizních stanic. Tablety se ve vašich rukách tak rázem stávají neocenitelnými společníky na vašich cestách. V kombinaci s GPS modulem pak také získáte navíc pěkně velkou navigaci, se kterou se pak na svých cestách automobilem určitě nikde neztratíte.

Tablety s kvalitním displejem - multimediální centrum pro sledování filmů

Stále více z nás využívá tyto tablety ke sledování videí a také ke sledování filmů. Jde o příjemně zkrácené chvíle při cestování i při zdlouhavém čekání na úřadech. Pro dokonalý filmový zážitek si ale musíte všímat jistého kritéria tím je u těchto zařízení především rozlišení displeje. To by mělo být v tomto případě minimálně 1920x1080 pixelů, což znáte pod pojmem Full HD. Ruku v ruce s důležitostí rozlišení pak jde také zvolená úhlopříčka displeje. Musíte vybírat tak, aby byla pro vás jeho velikost plně dostačující. Určitě se nechcete na filmy s vysokým rozlišením dívat přes lupu. Dalším velmi důležitým kritériem, který můžete sami při svém výběru ovlivnit, je právě kapacita zvoleného zařízení. Pokud chcete sledovat filmy ve Full HD kvalitě, naprostým minimem je kapacita zařízení 16 GB.

Tablety a jejich kritéria

Jak jste se již dočetli, velmi důležitá je zejména kapacita vámi zvoleného přístroje. Pokud chcete třeba hrát hry, určitě hledejte herní tablet. Když vybíráte tablety, věnujte pozornost i možnosti rozšířit si své úložiště prostřednictvím vaší paměťové karty. Výběr vhodné paměťové karty je velmi důležitý především pro majitele tabletů a mobilních telefonů, nebo třeba fotografy. Pro záznam potřebujete zejména rychlost, pro ukládání dat zase naopak dostatečnou kapacitu. Velikost kapacity pak záleží čistě na všech uživatelích. Zbylé vlastnosti karet přestavují složitou alchymii. Je důležité vědět, jaký typ karty vlastně potřebujete. Paměťových karet existuje několik typů a dominují hlavně dva typy, jako SD karta a microSD karta.

Paměťové karty pro tablet

Před samotným nákupem paměťové karty je nutné zjistit, kterou z uvedených karet vaše zařízení podporuje. Mobilní telefony totiž převážně využívají paměťové karty microSD s kompaktními rozměry. Jde o zmenšenou verzi oblíbených SD karet. Ne každý tablet ale umožňuje vložení této karty. Na trhu se objevily poprvé v roce 2009 a od té doby se nyní používají v naprosté většině mobilních telefonů, ale i pro tablety, GPS navigace, MP3 přehrávače a další elektroniku. Předchůdcem microSD karty byl typ miniSD z roku 2003. U SD karet se vysokokapacitní microSD karty také označují jako microSDHC a microSDXC. Pak už si zvolte jen kapacitu karty, která záleží čistě na vás.

Jak zapojit internet do tabletu, aneb tablet na SIM kartu

V případě, že nepotřebujete být online neustále, bude vám stačit třeba internet v tabletu přes síť Wi-Fi. Můžete se ale spolehnout i na 3G či LTE síť a s datovou SIM kartou být všude online. Připojit na internet se lze i do tabletu pomocí 3G mobilní sítě a to chce vestavěný 3G modem. Naštěstí jej většinou tablety mají. Zda podporuje mobilní internet i váš přístroj zjistíte v manuálu, nebo podle toho, že má slot na SIM kartu. Více vln přinese vysokorychlostní LTE síť, která si získává čím dál větší oblibu. Postup propojení s tablety se nemění od pomalejší 3G. Opět je třeba, aby tablety i SIM karta podporovaly LTE technologii. Tablet na SIM kartu je velmi dobrý způsob, jak dostat internet do tabletu.  

Obal na tablety

Pokud neustále cestujete, potřebujete nevyhnutelně i obal na tablet. Pouzdro na tablety navrženo tak, aby jste si své tablety mohli vzít kdykoli a kamkoli s sebou na cesty. Může jít o denní dojíždění do města, za prací či na delší cesty do zahraničí. Jen tak si udržíte tak krok s blízkými i kolegy, i když jste zrovna pryč. Tyto obaly na tablety mohou být vybaveny i integrovanými plastovými deskami určenými pro ochranu a bezpečné uložení tabletu uvnitř. Pouzdro na tablet výborně absorbuje nárazy i menší pády, které mohou vzniknout v průběhu cestování a přenášení tabletu. S pěknou taškou na tablet se vám do něj vejde třeba i klávesnice pro tablet.

Tablety podle značky

Každý uživatel preferuje jinou značku. Některý uživatel nedá dopustit na tradiční a v celku luxusní značku, kterou je tablet Lenovo. Ony jsou totiž Lenovo tablety velmi specifické a mívají i pěkný design. Kritériem je pak také velikost tabletu a je třeba si ujasnit, zda vám bude třeba vyhovovat 10 palců tablet nebo zda je pro vás důležité mít tablet 2v1. Často používané jsou Samsung tablety nebo tradiční tablet Huawei, jinému je zase úplně jedno, zda má doma Prestigio tablet, používá tablet Acer nebo chce prostě hlavně tablet s Windows. Jiná sorta uživatelů jsou ale milovníci nakousnutého jablka. Jde o zejména prestiž a fantastický pocit uživatele. Onen proslulý tablet Apple je prostě pro fajnšmekry. On je totiž prostě zcela jedinečný a jiný. Jaký tablet si ale vyberete, je jen na vás.

GoPay, Visa, ...
Nenechte si ujít akční nabídky:

Doporučujeme zakoupit spolu se zbožím

)();*} )();*}